boxunolit
چهارشنبه 1 اسفند 1397
اکریلنیتریل-بوتادین-استایرن (ABS)
ABS یک کوپلیمر پیوندی است که از طریق حل شدن کوپلیمر استایرن و بوتادین در مخلوطی از مونومرهای اکریلونیتریل و استایرن ساخته شده و پس از آن پلیمر شدن مونومرها با آغازگرهای رادیکال آزاد در یک پروسه امولسیون. پیوند آکریلونیتریل و استایرن بر روی زنجیره های کوپلیمر بوسیله واکنش های انتقال زنجیره ای بوجود می آید. ABS در سال 1948 اختراع شد و در سال 1954 توسط شرکت بورگ وارنر به بازارهای تجاری معرفی شد.
ABS مقاوم در برابر گرما مقاوم است. سه واحد ساختاری یک توازن خواص را ارائه می دهند، گروه های بوتادین (عمدتا ترانس-1،4) دارای قدرت ضربه خوب، آکریلونیتریل است که باعث مقاومت در برابر حرارت و واحدهای استایرن می شود. ABS به طور گسترده ای برای لوازم خانگی و تلفن، محفظه، چمدان، کلاه ایمنی ورزشی، اتصالات لوله و قطعات خودرو استفاده می شود.

لاستیک استایرن بوتادین (SBR)
SBR محصولی از تحقیقات لاستیکی مصنوعی است که در اروپا و ایالات متحده تحت تأثیر کمبود لاستیک طبیعی در طول جنگهای جهانی I و II رخ داده است. تا سال 1929 شیمیدان آلمانی در IG Farbenindustrie AG یک سری الاستومرهای مصنوعی را با استفاده از کوپلیمرازی دو ترکیب در حضور کاتالیزور توسعه داد. این سری Buna پس از بوتادین، یکی از کوپلیمرها و سدیم (نیتروژن)، کاتالیزور پلیمریزاسیون نامیده می شود. در طول جنگ جهانی دوم، ایالات متحده، از مواد خام شرقی خود در شرق آسیا، از یک مصنوعی از جمله کوپلیمر بوتادین و استایرن استفاده کرد. این لاستیک عمومی که توسط بنیاد شیمیایی آلمانی Eduard Tschunkur و Walter Bock نامگذاری شده بود، که در سال 1933 آن را ثبت کرده بود، توسط مقامات امریکایی تعیین شد که در آن زمان GR-S (Government Rubber-Styrene) نامگذاری شد. تولید آن. در حال حاضر به عنوان SBR شناخته شده است، این کوپلیمر به مهم ترین لاستیک مصنوعی تبدیل شده است و تقریبا نیمی از تولید جهانی را تشکیل می دهد.

مخلوطی از تقریبا 75 درصد بوتادین و 25 درصد استایرن، SBR در فرایند امولسیون در حضور آغازگرهای آزاد رادیکال یا در فرآیند محلول در شرایط آنیونی پلیمریزاسیون می شود. واحدهای تکرار کننده استایرن و بوتادین در شیوه ی تصادفی در طول زنجیره پلیمری مرتب شده اند، همان طور که در شکل 3B نشان داده شده است. در محصول امولسیون، اکثر واحدهای بوتادین ترانزیستور پلیمر هستند که تقریبا 15 درصد آنها cis-1،4 و 15 درصد دیگر 1،2 پلیمر است. محصول محلول حاوی بیش از 1،4 واحد cis است و تا حدودی خالص است زیرا حاوی هیچ مانده امولسیون است؛ علاوه بر این، توزیع وزن مولکولی باریکتر است و قدرت محصول درمان شده بیشتر است.

شکل 3B: ترکیب کوپلیمر تصادفی از کوپلیمر استایرن بوتادین. هر توپ رنگی در نمودار ساختار مولکولی یک واحد تکرار استایرن یا بوتادین را نشان می دهد که در فرمول شیمیایی شیمیایی نشان داده شده است.
شکل 3B: ترکیب کوپلیمر تصادفی از کوپلیمر استایرن بوتادین. هر توپ رنگی در نمودار ساختار مولکولی یک واحد تکرار استایرن یا بوتادین را نشان می دهد که در فرمول شیمیایی شیمیایی نشان داده شده است.
Encyclopædia Britannica، Inc.
SBR ضعیف و غیر قابل استفاده است بدون تقویت توسط کربن سیاه، اما با کربن سیاه آن قوی و مقاوم در برابر سایش است. مانند لاستیک طبیعی، توسط روغن های هیدروکربنی تورم و تضعیف شده و توسط اکسیژن و اوزون تحت فشار قرار گرفته است. در SBR، با این حال، اثر اصلی اکسیداسیون اتصال بین زنجیره های پلیمری را افزایش می دهد، به طوری که لاستیک به جای نرم شدن، با سن افزایش می یابد.

آگهی

به علت مقاومت در برابر سایش عالی، SBR به طور گسترده ای در لاستیک خودرو و کامیون استفاده می شود، بیشتر از هر نوع لاستیک مصنوعی دیگر. مقدار زیادی SBR در شکل لاتکس به عنوان یک چسب لاستیکی برای استفاده در برنامه های کاربردی مانند پشت فرش تولید می شود. دیگر برنامه های کاربردی در پوشش، کفپوش، عایق سیم و کابل و کفش است.

استایرن اکریلنیتریل (SAN)
استایرن و اکریلنیتریل، در حدود 70 تا 30، تحت شرایط امولسیون، فله یا محلول با استفاده از آغازگرهای رادیکال آزاد، کوپلیمراز می شوند. کوپلیمر یک پلاستیکی سفت و سخت و شفاف است که مقاومت بیشتری نسبت به گرما و حلال ها را نشان می دهد، نه تنها پلی استایرن. بسیاری از SAN تولید شده با ABS مخلوط شده است. استفاده اصلی در قطعات خودرو، موارد باتری، وسایل آشپزخانه، لوازم خانگی، مبلمان و لوازم پزشکی است.
لاستیک نیتریل (لاستیک نیترول بوتادین، NBR)
مانند SBR، لاستیک نیترولی محصول تحقیقات لاستیک مصنوعی در طی دو جنگ جهانی است. بونا N، یک گروه از کوپلیمرهای آکریلونیتریل بوتادین، در سال 1934 در ایالات متحده آمریکا توسط Erich Konrad و Eduard Tschunkur شیمیدانان IG Farben اختراع شد. به دلیل مقاومت برجسته آن در برابر نفت، در ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم به عنوان GR-N (Government Rubber-Nitrile) ساخته شده است.

NBR در فرایند امولسیون با استفاده از آغازگرهای رادیکال آزاد آماده می شود. مقدار آکریلونیتریل موجود در کوپلیمر از 15 تا 50 درصد متغیر است. با افزایش محتوای آکریلو نیتریل، لاستیکبرچسب ها : یونولیت،
تعداد بازدیدها : 10
،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 430
  • بازدید امروز :41
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این هفته : 56
  • بازدید این ماه : 87
  • تعداد نظرات : 0
  • تعداد کل پست ها : 66
  • افراد آنلاین : 1
امکانات جانبی
بالای صفحه

همراه بلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و مسئولیت مطالب درج شده در وبلاگ ها به عهده صاحبان وبلاگ می باشد .
خرید بک لینک X
ساخت وبلاگ
جت پرینتر
چاپگر صنعتی
آموزش زبان در کرج
ترازو رادین
ترازو فروشگاهی
ترازو پرینتر دار
ترازو تره بار
مجله اینترنتی سایتک
ترازو لیبل پرینتر