boxunolit
تاریخچه
اولی گام در مورد صنعت پلاستیک ، به وسیله شخصی به اسم وایسا هیکات انجام گرفت که عملکرد میکرد ماده‌ای بجای عاج فیل تنظیم نماید . چون عاج فیل بعنوان ماده‌ای دشوار ، گرانقیمت و همینطور کمیاب کاربردهای فراوانی داشت . وی توانست نیترات سلولز را (که به نادرست نیتروسلولز گفته می‌شود) از سلولز تهیه نماید . پس نیترات سلولز اولی پلاستیک با منشا طبیعی میباشد .
img/daneshnameh_up/7/7e/group .jpg
ویژگیهای
مواد پلاستیکی یک خصوصیت حیاتی مواد پلاستیکی در صنعت ، پروسه پذیر بودن یا این که Processible بودن آن است . اگر ماده‌ای قابل ذوب یا قابل حل باشد، در صنعت قابل به کارگیری است و گرنه نمی‌توان از آن استفاده صنعتی کرد . چون نمی‌توانیم آن را برای تهیه مواد بکار ببریم .
خصوصیت
سلولز و نیترات سلولز سلولز خیر قابل حل و نه قابل ذوب هست و پیشین از ذوب تجزیه می گردد . پس فرایند پذیر نمی باشد . اما نیترات سلولز هم قابل حل و نیز قابل ذوب می باشد . یعنی وایسا هیکات ، سلولز روند ناپذیر را به نیترات سلولز فرایند پذیر تبدیل کرد .
خصوصیت
استات سلولز نیترات سلولز ایراداتی داراست . از این رو همت برای جایگزین کردن یک پلاستیک دیگر به جای آن ابتدا شد . در سال 1908 مایلز استات را تهیه کرد که نیز مزیت نیتروسلولز را دارااست و هم کارکردن با آن آسانتر می باشد و خطرات کمتری دارااست .
او‌لین
پلاستیک سنتزی اولین پلاستیک سنتزی ، رزین فنل- فرمالدئید بود که در تلاش برای تولید مواد پلیمری به طور کامل سنتزی ، در سال 1907 لئو بلکند موفق شد از متراکم کردن فنل با فرمالدئید ، رزین فنل فرمالدئید را که بعدها پایین تیتر بالکیت (بعنوان مال نهایی) نامیده شد، ساخت نماید . این رزین نیز در محیطهای اسیدی و نیز قلیایی قابل تنظیم است .
محفظه
اسیدی نوالاک بالکیت محیط
بازی رزول رزیتول رزیت
فنوپلاستها
از متراکم شدن فنل با فرمالدئید در محفظه اسیدی یا این که بازی فنوپلاست یا رزین فنل-فرمالدئید حاصل می شود . ماکزیمم PH که در صنعت با آن کار می‌گردد 8/5 است و برای تولید این PH ولی در محفظه بازی به محیط ، NH3 یا این که NaOH طولانی تر می شود . برای این که چسب نجاری حاصل شود، در انتهای مولکول ، می بایست مجموعه OH باشد . هر چه گروههای OH بیشتر باشد چسبندگی اکثر خواهد بود . پس برای ایجاد چسب خوب تر ، باید فرمالدئید مازاد برداریم . بهترین چسب آن هست که تیم فرمالدئید آزاد داشته باشد .

img/daneshnameh_up/8/8e/Noutlet .gif
آمینوپلاستها
این پلاستیک‌ها از متراکم شدن اوره یا ملامین با فرمالدئید در محیط اسیدی یا بازی بدست میایند . دمای این واکنش می بایست فی مابین 60 تا 80 درجه سانتیگراد باشد . چسب فنل فرمالدئید بعلت بدبویی در بازار نیست . ولی این چسب ، در بازار جان دار میباشد . ملامین یا 8 ، 4 ، 6 _ تری آمینو _ 1 ، 3 ، 5 _ تری آزید با فرمالدئید می تواند در محیط اسیدی یا بازی ، واکنش یکسری تراکمی انجام دهد و برحسب موقعیت تهیه برخورد ، پلیمر یک بعدی ساخت نماید .

هنگامی که حالت را با تنظیم PH در محیط اسیدی و دمای دوچندان تغییر و تحول دهیم، پلیمر یک بعدی به سه بعدی تبدیل می‌گردد و یار با 20 درصد کائولن تبدیل به فرمیکال میگردد که ماده استخوانی روی میزهای کابینت‌هاست که در خلا زیر فشار بالا پرس میگردد . درحال حاضر در‌صورتی‌که 40 - 30 درصد کربنات کلسیم بیش تر کنیم، تبدیل به پایین سیگاری و مواد دیر اشتعال پذیر می‌شود که ارزش آن ، فوق‌العاده افت می‌نماید . البته اقتدار مکانیکی آن بالا می‌رود .

کلید و پریز برق بدون استثنا از این ماده است .
ترموپلاستها
پلیمرهایی هستند که در اثر فشار ، تغییر‌و تحول شکل می‌دهند و بعد از حذف نیروی فرنگی ، این تغییر تحول شکل همچنان ادامه مییابد و باقی میماند . به عبارت دیگر ، خاصیت پلاستیسیتی دارا هستند . این پلیمرها در اثر گرما بتدریج قابل انعطاف می شوند و با افزایش دما به حالت فیزیکی جامد خود تبدیل می شوند . این خصلت ، کاربرد این پلیمرها را تضمین می نماید یا این که به وجود می‌آورد . در شرای ترموپلاستیکی را بصورت پودر یا حلقه‌های کوچک حرارت دهیم، آغاز قابل انعطاف و بعد از آن مذاب و وسیکوز می‌گردد و در شرای آن ها را قالب بگیریم، صورت قالب را به خویش می‌گیرد .برچسب ها : ایران ورق، یونولیت،
تعداد بازدیدها : 4
،


آمار وبلاگ
  • کل بازدید : 436
  • بازدید امروز :47
  • بازدید دیروز : 1
  • بازدید این هفته : 62
  • بازدید این ماه : 93
  • تعداد نظرات : 0
  • تعداد کل پست ها : 66
  • افراد آنلاین : 1
امکانات جانبی
بالای صفحه

همراه بلاگ تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و مسئولیت مطالب درج شده در وبلاگ ها به عهده صاحبان وبلاگ می باشد .
خرید بک لینک X
ساخت وبلاگ
جت پرینتر
چاپگر صنعتی
آموزش زبان در کرج
ترازو رادین
ترازو فروشگاهی
ترازو پرینتر دار
ترازو تره بار
مجله اینترنتی سایتک
ترازو لیبل پرینتر